
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.15 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.2446 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 16.187578 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 223
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17526
Ext.Price$0.17526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17526 | $0.17526 |
| 10 | $0.07575 | $0.75750 |
| 50 | $0.06852 | $3.42600 |
| 100 | $0.06198 | $6.19800 |
| 500 | $0.05258 | $26.29000 |
| 1000 | $0.04822 | $48.22000 |
| 3000 | $0.04311 | $129.33000 |
| 5000 | $0.03854 | $192.70000 |
| 10000 | $0.03445 | $344.50000 |
